12. - 17. 8. 2003    Mistrovství světa 2003, Willisau, Švýcarsko

World Goldpanning Championships, Willisau, Switzerland

text: Ivan Synek, foto: Ivan Synek + 5 fotek Pepa Chlouba 

 

Cesta většiny z těch, co byli na mistrovství Rakouska v Raurisu vedla do Švýcarska přes Insbruck, Landeck a Funstermünz Pass.

Já jsem pak jel přes Flüela Pass (2383 m.n.m.) odkud je i tento snímek a pak dál na Davos a Disentis, kde byl hezkej camp ve kterém byli i někteří čeští zlatokopové a snažili se vyrejžovat zlato z jednoho z přítoků Horního Rýna. No, něco našli, ale moc toho nebylo, jako ostatně už mnohokrát. Po přespání v Disentisu vedla cesta směrem na Willisau asi přes šest průsmyků. 

 

První z průsmyků se jmenoval Oberalppass s nadmořskou výškou 2046 m a na snímku je cyklista, který si to k němu šlape.

 

Snímek z Oberalppass. 

 

Přes průsmyk jede i vlak.

 

Dalším průsmykem byl Sustenpass s nadmořskou výškou 2224 m. Cesta pak vedla přes Brünigpass (1008 m.n.m.) a Glaubenbergpass (1543 m.n.m.) do Willisau.

 

Tábořiště u závodiště bylo v úterý už beznadějně plné a tak nebylo než se přesunout na další vyhrazenou louku na kraji města, která byla vzdálená cca 10 minut pěšky.

 

Ve středu jsme byli na vejletě. Na snímku Mary and goats.

 

Jacob and a cow.

 

Problémem pobytu na louce ve Willisau bylo vražedný vedro. Unikal jsem před ním do hor. Za Willisau se nachází pohoří Napf, jehož vrchol má 1408 m.n.m. a v tom pohoří ve vzdálenosti 12 km od Willisau jsem našel srub s ohništěm a krbem. Bylo to v lese u zlatonosnýho potoka s klimatem o hodně příjemnějším než na louce ve Willisau. A tak když ve středu večer přijeli plzeňáci a Jirka Dunovkej a já jim popsal svůj objev, bylo okamžitě rozhodnuto: "Jedeme tam." A tak jsme tu strávili zbytek pobytu, samozřejmě s odjezdy na výlety a soutěže, ale velice rádi jsme se vraceli do lesa ke srubu.

 

Ve srubu byl nápis těchto slov, určený přišedčím pocestným.

 

Někteří se na druhý den pustili do rejžování v potoce. Drobet zlata tam bylo, ale moc ne.

 

Nejhodnotnějším nálezem byla baterie Velkopopovickýho Kozla, kterou si tam dal kdosi neznámý chladit. Nicméně jsme ji tam nechali a další den si pro ni a na to pivo přijeli slovenští zlatokopové.

 

Mezitím ve Willisau probíhaly soutěže, čtvrtfinále, semifinále a finále. 

 

Z českejch rýžovníků se nejlíp umístila Šárka na 7. místě a na 5. místě v pětičlenných týmech se umístil Czech National Team ve složení: Š. Melmuková, V. Stědrá, L. Kolbaba, M. Lojkásek, J. Bašta. Blíže viz výsledky.

 

Australský rýžovník. Clever, nice boy. 

 

V sobotu byl svátek nanebevzetí panny Marie. Byl průvod s alegorickými vozy, pastýři troubili.

 

V průvodu šly kozy i ovce ...

 

 

... i češi.

 

Pohoří Napf má charakter podobný Nízkým Tatrám. Veškerá využitelná půda, jak je ve Švýcarsku všeobecným zvykem, je zemědělsky využívána.

Usedlosti v pohoří Napf.

 

 

Pepa Chlouba poslal další fotky, které dokreslují obrázek života rýžovníků ve Willisau:

 

Výsledky - results

Obrázky z Rakouska 2003 - Pictures from Austria