Honza Bašta: Mistrovství Polska 2004

Ahoj zlatokopi, zlatokopky a zlatokopata, dnes mám pro vás povídání vo tom, co se událo na mistrovství Polska, poslední víkend v květnu. Vyjeli sme z Prahy já, Majka a Putimák Yankee. V pátek ráno sme koupili sud gambáče, pučili pumpičku, no a protože všechno vostatní uš sme měli na zapakovaný v autě a na přívěsu, tak sme to natáhli po tý široký dálnici na Turnov, dál na Harrachov, no dyť to znáte. V Jizerskejch horách za čárou sme udělali ňákou prospekci, doplnili dříví na vozejku do vrchovata a šup do Złotoryje. Postavili sme tábor na spodní části tradiční louky a šup na zahájení.

Zahájeno bylo řadou projevů, artistickým představením a přehlídkou kožuchů.

zahajovací průvod byl tradiční- zástupy kožuchů, krojovanejch panáků, alegorickejch postav a dočista na konci malá hrstka polskejch a českejch zlatokopů.

Fotek z rejžování snad asi moc dávat nebudu, dyť to všicí znáte, tak jen pár zdařilejch siluetek...

Český profíci při práci...

Yankee

Honza

Velbloud

Majka

Náš tábor. V prérijích Kaczawských vyrašil i kaktus... Na sobotní večer jsme tábor připravovali na velkej zlatokopeckej potlach s vatrou, sudem, kotlem bowle a vůbec.

Že jsou toi- toibudky příliš daleko pro hygyenicky zajištěnej večírek? Pro český zlatokopy a velbloudovu mazdu jen drobnej technickej detail.

Je večer, potlach se rozjíždí.

A teď už v plnym proudu i s vodní fajfkou. Ten vlevo je taky Čech, ale píše se Czech, slyší na Jacek a česky rozumí málo...

V neděli ráno sme pojízdnej výčep přesunuli na pláž jezera, aby borcům nic nechybělo k vrcholnejm výkonum a aby se taky sud dopil a nevezl se domu ostudně nedopitej. Píspa byla samoobslužná, a heslo- chceš pivo, tak se starej! Během neděle odzávodily fšecky kola finále. Teda finále... vono vlastně v sobotu vypadlo dohromady jen deset lidí, protože profíků bylo 37 a profíček 18. (ženskejch postupovalo 15).

Zlato nebylo moc velký, ale dobře se vybíralo. Písek byl dost jílovatej, ale bez hrud, zkrátka výhodnej na naše pánve a styl. Tentokrát to byla jiná várka písku, než v minulejch třech letech a taky se v něm našlo při tréningu malinkatý přírodní zlato.

No a to už sou výsledky tréningu, zkušeností, náhody a dovíčeho ještě. Zleva profíci- bronz- Riszard Wisiński, stříbro- Velbloud a zlato Dariusz Michalski. Každej profík dostal dva poháry, jeden normální a jeden od Ministerstva zemědělství a místního rozvoje. (osobně z rukou pana ministra) Další naši profíci- Honza dvanáctej a Yankee sedumnáctej. Majka mezi ženckejma byla osmá.

Bedna dvoučlennejch teamů zleva zástupci: stříbro- Witaminka, bronz- Dżono, zlato- Beer mug goldpanning team. B.M.G.T. ve složení Honza a Majka. Víc se zasloužila Majka, protože já sem měl plonkovej kýbl, což byla v tomhle kole normální věc. Druhá česká dvojka Camel & Mosquito skončila v konkurenci 16 teamů na hezkym patnáctym místě.

Bedna trojek zleva: bronz- Hetzki, stříbro- Beer,Camel,Beer, zlato- Koziołki 3. Jak název napovídá náš team byl ve složení Honza, Velbloud a Majka.

Bedna pětek zleva: bronz- Lubinpex 5, stříbro- 3 łosie i 2 łanie, zlato- Kuflowe bractwo płukaczy złota i góscie. Dále vpravo vielki mistrz Bractwa Jan Kusek a starosta Złotoryje Żurawski. Česká pětka byla ve složená ze všech Čechů- Honza, Majka, Velbloud a Yankee a ještě sme si museli vypučit od Poláků Annu Świerk, což byla asi dobrá volba, vzít si do družstva mistrini profesionálek?

Celá česká výprava. Po ceremonii sme zabalili tábor i s kaktusem a rozjeli se do svejch domovů.

Kompletní výsledky všech finálovejch kol najdete TADY

A zase perlička na závěr: takhle to může dopadnout, když se zlatokop přežere svejch oblíbenejch fazolí...