Křest knihy Zlato

3.10.2005

foto: Honza Bašta, Zdeněk Medek, text: Honza Bašta, DTP: Ivan Synek

 

Ahoj, tak tentokrát jsem byl špičkami našeho vedení pověřen, abych sestrojil reportáž o křtu knihy ZLATO - příběh neobyčejného kovu. Tato akce se odehrávala v pondělí, 3. Října v Národním muzeu. No a že jsme taky od zlata, tak nás pozvali. Začínalo se ve foyeru, kde každý dostal šampaňského „co kdo snese“ a taky se tu prodávala ona kniha. Do obří stříbrné mísy každý vhodil navštívenku ke slosování o pokřtěný exemplář knihy. A co vám tam bylo lidí!

 

foto: Bašta

Zlato bylo všude, kam se člověk podíval.

 

Když se všichni sešli a nasáli atmosféru a jiné, přesunuli jsme se všichni do centrální schodišťové haly muzea, kde se odbyla řada projevů různých osobností spjatých se vznikem knihy. My jsme tleskali, movitější hosté chrastili svými šperky.

 

foto: Bašta

Tady je u mikrofonu jeden z autorů, Jan Struž. Těsně vpravo od něj spoluautor Bohumil J. Studýnka. Na schodištích byly vyrovnány židličky, aby nás nebolely nožičky. Takhle to nevypadá, ale bylo tam dost plno.

 

foto: Bašta

Řečnická skupinka. Dole moderátor, nad ním člověk, který zde obdržel výhru - jednu troyskou unci zlata a směrem doprava: Jan Struž, Bohumil J. Studýnka a pan Adamík, jeden ze zástupců vydavatelství GRADA publishing, které knihu vydalo.

 

foto: Bašta

Křtění knihy: Žádné bublinky Avanti, nebo něco podobného, ale opravdový kaplan s opravdovou kropenkou. Snad se ten lesklý přebal knihy moc neskrabatil…

 

 foto: Bašta

Po vlastním křtu jsme postoupili ještě dále do sálu muzea, kde opět teklo šampaňské proudem, prodávala se kniha a hlavně probíhala autogramiáda. Nevím, zda to bylo způsobeno přirozenou mozkovou činorodostí naší úderky, nebo jen naším obyčejným sklonem vymýšlet ptákoviny, no ale vylíhnul se nápad.

 

foto: Medek

Autoři

 

 foto: Medek

 

foto: Medek

 

foto: Medek

 

foto: Medek

Jelikož jsme neměli co si dát podepsat, usmysleli jsme si koupit symbolický jeden výtisk pro klub. Během dohadování, kdo má a poskytne potřebné chechtáky vyplynul nápad- „My tu knihu jako zlatokopové koupíme za zlato.“. Jak řekli, tak učinili. Když nával u podepisovacího stolu odezněl, dostavila se naše delegace s přáním koupit Zlato za zlato. Nenechali jsme se odbýt návrhy na směnu knihy za několik zlatinek a trvali na našem kurzu, který jsme vypočítali na 2,5g Au ze Sázavy za jedno Zlato. Byla dosažena dohoda, zlato odsypáno, a tak pravděpodobně poprvé v naší moderní historii byla koupena kniha za zlato.

 

 foto: Bašta

To dosvědčuje i věnování autorů. Akorát já jsem teď o 2,5g těžkého kovu lehčí…

 

 foto: Bašta

Na večírku jsme v duchu našich tradic vydrželi jako poslední a jelikož ještě nebylo moc pozdě, vydal se zbytek naší výpravy zhodnotit celou akci do restaurace U klokana.