Když konečně přituhlo 2008

Text a foto Honza Bašta

 

Tak jsme se konečně sešli, 25. ledna na akci KDYŽ KONEČNĚ PŘITUHLO 2008. V pátek odpoledne jsme se začali slejzat, poprvé v historii přituhla můžu napsat na internet i kde: místní název toho údolí je Černé bláto. Obtěžkáni batohy vycpanými Potřebami pro přežití, zlatokopeckym vercajkem a rumem.

Po pátečním přípravném večírku začala v osm ráno soutěž o nejtěžší zlatinku a nejtěžší celkový množství vyrejžovanýho zlata. Od osmi ale nikdo nerejžoval, první nadšenci vlezli do potůčka po desátý hodině.

On January, 25., we met at the place called Black mud. Heavy loaded by bags with survival needs, goldpanning tools and rum.

At 8 a.m. , Saturday, started competition of the heaviest found piece of gold and the heaviest amount of panned gold. But the first diggers splashed into the stream after 10 a.m.

 

 

Tady to trochu vypadá, že Ríša leze po čtyřech po zarostlý pasece…

Here it seems, that Richard is crawling over a bush…

 

 

Při jinym úhlu pohledu se ukázalo, že Ríša rejžuje v ouzkym potůčku mezi travou. Jako by si broukal známý šlágr: Jsem šťasten, když do ucha mi chladná voda šplo uchá, a cáká, a cáká…

But in another angle of wiew appeared, that Riasa Washes gold in the small stream.

 

Pepa rejžoval tak rychle, že to foťák ani nestíhal. V podmínkách zdejšího potůčku  byla pepova malá plastová pánev, nebo ta americká výhodná. Muj půlmetrovej číňan vyžadoval stavění velký hrázky, aby se dalo rejžovat.

Pepa panned too fast to take a bright picture. In conditions of this stream was good this 15in batea or american pan. My 20in batea needed construction of big dam.

 

Zdeňkovi trochu zčervenaly ruce zimou. A nebo se stydí rukama, že ještě nevyrejžoval gram zlata.

Zdenek got red hands by cold water. Or he shames, that he didn´t dig a gram of gold.

 

 

I malinkatý rýžovací splav tady vypadal, jako kanón na vrabce. Samozřejmě, že potůček na něj nedával dost vody a muselo se kýblovat.

Even small sluice looked too big for this stream. Of course there was neccesary to feed it by buckets of water.

 

Novinka na Přituhlu – meteorologická stanice. Aktuální teplota je v levém spodním rohu. Jeden remcal navrhoval přejmenování akce z Když konečně přituhlo na První jarní rýžování. Více remcalů se dožadovalo údaje o rosném bodu. Venkovní jednotka byla použita pro měření teploty vody v potůčku. Ta se pohybovala okolo 2,5 stupně (nad nulou).

New on this action – meteoroligal unit hanged on a spruce tree. Actual temperature is in the lower left corner. Outer unit was used to display stream water temperature. It was about 2,5 degrres celsia (above zero).

 

 

Vítěz královské kategorie – o nejtěžší kus zlata, Renda, byl za odměnu vyfotografován s pánví před nastoupenou jednotkou.

The winner of the category The heaviest gold piece , Renda, got his price: Photo with pan and goldpanning company.

 

Vítěz kategorie nejtěžší množství zlata, Míra (v červené košili), byl za odměnu také vyfotografován s pánvičkou. Předváděné vzorky nebyly s to sepnout nějaké digiváhy, takže se množství posuzovalo vizuálně. Zlato se opravdu, jak napsal Předseda muselo hledat, ale zorganizovat to na místě, kde je zlata tři jetele, to by dovedl každej. Ale za to fakt předtím na tomhle místě nikdo z moderních zlatokopů nerejžoval.

The winner of the categorry The heaviest amount of gold, Mira (in the red shirt), also got his price: photo with small pan. Amounts of gold was not not able to switch any scales, so we did it visually. There was neccesary to seek these little pieces of  gold, placed one far from the sekond, but we can be sure to be the first modern goldpanners on this locality.

 

V sobotu večer byla zorganizována vložená akce: Jubilejní první ročník Mistrovství světa v tuzemskym rumu.

Rumy, které byly přineseny na akci, a tím nominovány, jsme nalili do očíslovaných kelímků aby nás nic nemátlo, vzorek č. 6 vznikl smícháním vzorků 1 – 5. Do hodnocení nebyly započítány Mírovy známky, hlasoval až po ukončení akce, když se s Majkou vrátili z jakýchsi toulek po lese.

Každý vzorek, vybraný v náhodném pořadí, oběhl kolečko a pak se hlásily známky, jako ve škole. Jednička výborný, pětka nedostatečný. Soutěž byla dvoukolová, zajímavé je, že ambiciózní Božkov zůstal těsně před branami druhého kola. Mírova škoda, že nemohl hlasovat pro svůj rum, co přinesl v neoznačené petce, neboť jak vidno z výsledků u ostatních to byl propadák, Mírovi znamenitě chutnal. Finále dopadlo těsně, pořadí bylo velmi vyrovnané. Na třetím místě skončil favorizovaný Jindřichův Hradec, na druhém Ostatní lihovina s rumovou příchutí od blanických rytířů a vyhrál rum Beethoven. A to před začátkem padaly návrhy některé vzorky vyřadit už podle jména…. Ve sloupci Index degustátora jsou součty rozdílů v hlasování v obou kolech u jednotlivých degustátorů. Čím nižší výsledek, tím lepší.

Zajímavé také je, že zatímco Míra hlasoval pro svůj rum opakovaně za 1, ostatní ho hodnotili 4 – 5.

Předpokládám, že příští rok se Mistrovství světa v tuzemskym rumu pro velkej úspěch bude opakovat, snad i s větším počtem nominovaných vzorků. Zúčastněným porotcům děkuji za jejich nasazení, obětavost a ochotu ochutnat opravdu všechno. (i Mírův rum J)

 

 

 

Mezi těmito dvěma stromky se rozprostíraly zlatokopecké jesle…

The kids corner…

 

Poprvé v historii byla bowle míchána suchou borovicí!

For the first time in history was our fruit-energy-alcohol bowl mixed by a pine!

 

No, bylo to pěkný, doufám, že si to všichni užili a že se za rok sejdem zas na nějakym jinym potoce.

Honza

 

Text a foto © BMGT