OTVÍRÁNÍ CLAIMŮ HROB 2015

 

Letošní otvírání claimů se konalo v Hrobě, v trampském kampu na Husovce ve dnech 17. 4. 2015 – 19. 4. 2015. Organizace se ujali členové „Hrobského klubu zlatokopů“, STO Hrob a zástupci města v čele s panem starostou Karlem Hirschem.

Už v pátek dopoledne se začali na Husovce objevovat první zlatokopové, aby si mohli v klidu udělat krátkou procházku po okolí a prohlédnout si naše podkrušnohorské městečko.
Hanka dokonce našla letošního první smrže (ucháč to prý určitě nebyl ??? pozn. wj: byl to ucháč).
Na Husovce jsme ještě dodělali poslední přípravy, pověsila se vlajka Hrobu i Hrobského klubu zlatokopů, Bohouš přivezl rýžovací boxy a už se mohl zapálit oheň. Do večera se sjela většina zlatokopů, a protože povětří bylo studené, tak se brzy všichni sesedli k ohni. A povídalo se… a trochu se popilo…

   

Husovka leží na vyvýšenině nad městem, a jelikož vítr rozfoukal veškerou oblačnost, byla skvělá viditelnost. Po setmění se tedy nabídl krásný pohled na osvětlenou pánev mezi Krušnými horami a Českým středohořím s dominantou Milešovkou. Mnozí neodolali a sestoupili o kousek níž, na místo, kde je vidět celá krajina od Mostu po Ústí nad Labem. No, a najednou koukáme, že už není pátek, ale sobota. Tak na chvíli šup do spacáku, abychom byli zítra ve formě.

V sobotu ráno přijelo psí spřežení, tentokrát v kolečkové úpravě s mašérem a zlatokopem v jedné osobě Milanem Čurdou. Milan se synkem Maxíkem předvedli pejsky, něco povyprávěli a ukázali, jak se se spřežením jezdí a hlavně, jak se řídí (to jsem pořád nepochopil). Jak se zastavuje, na to se radši ani ptát nebudu. 

Ráno přijel Milan se psím spřežením. Jak se tohle řídí a hlavně zastavuje…?

V té době se také začali scházet občané Hrobu, aby si zkusili vyrýžovat své první zlatinky ve škole rýžování. Navzdory chladnému počasí byl zájem slušný. Ještě, že se ve stánku mimo jiné prodával i grog. Studené ruce se jinak zahřát opravdu nedaly. 

Škola rýžování měla své zájemce, i když nebylo zrovna nejtepleji.


Škola zaujala nejen děti.


Co se ještě chtějí učit, Miluška, úřadující mistryně ČR a SR a zakladatel Hrobského klubu?

Členové klubu se odebrali do srubu na valnou hromadu. Ta proběhla za přítomnosti jablkového závinu od Marty bez problémů. Mezitím se na ohni hřál skvělý zvěřinový gulášek. A po valné hromadě se na něho všichni vrhli. Marta nestačila nalévat. Taky mi trochu nechali. Nebyl špatnej.

Gulášek od Marty byl připravený po valné hromadě.

Po obědě nás čekala výprava do štoly v Mikulově. Muselo se asi pět kilometrů autem. Skupina pod vedením pana Chaloupky prošla nejkratší prohlídkovou trasu, která trvá asi hodinu. Nejdelší prý bývá i přes osm hodin. Na to nebyl čas. Možná příště. Účastníci vypadali spokojeně.


Na některé odborné otázky těžko hledal odpovědi i průvodce. Obzvláště, když se ptala Veronika

Slušivé, že?
 


Najdi 5 rozdílů...
Kolem čtvrté hodiny se to zase sjelo na Husovce. Udělala se malá srandasoutěž, kterou „zase vyhrál Jirka Dunovský“, i když vůbec nebyl na Husovce přítomen!!! Po tomto zjištění dostali praví vítězové rakvičky, pivo a krásné ceny od Viléma. První tři byli Tom, Bohouš a Radim.
zpátky na Husovce
Zpátky na Husovce.


Soutěž musí být, protože každý se potřebuje v té zimě trochu osvěžit.


V Hrobě tentokrát první místo nezůstalo. Ale snaha byla.


Jirka Dunovský, zase vyhrál. Rakvičky a Zlatopramen dostali ale skuteční vítězové.

Od pěti hodin odpoledne byla domluvená hudba. Přijeli naši kamarádi z STO Hrob. Byli to Dědkové z Kentucky v čele s Petrem Loosem a Vápenice s Lubošem Tipmannem. Trampská muzička se tedy nesla lesem do pozdních nočních hodin. A když už toho měli kluci dost a odešli domů, vzala to do ruky Vědma s pomocí Veroniky, Adélky a Rity a za hudebního doprovodu lžíce a ešusu se pokračovalo až do… Ani nevím??? 

Dědkové z Kentucky. Tentokrát oslabení o dva marody. Chřipka je prevít.

Především se klábosilo.


A klábosilo... I u ohně.

Oheň zahřál na těle i na duši...

A máme neděli. Konečně se udělalo teplo. Dali jsme si snídani, poklidili a vyrazilo se na slíbenou procházku městem. Kdo tam byl, tak viděl, kdo nebyl, ten ať k nám přijede příště a uvidí. Evangelický kostel, hospoda Koruna, Mírové náměstí, budova radnice, Tržní náměstí, základy protestantského kostela… Všude krásný výhled na Bouřňák, na Stropník, na Milešovku…

Konečně se oteplilo, tak honem na špacír do Hrobu.

Evangelický kostel

Základy presbyteriánského kostela

Doufám, že se Vám u nás líbilo a že jste všichni dobře dojeli domů. Z Hrobu se většinou nikomu nechce. 

Na závěr chci všem poděkovat za účast a s heslem „vraťte se do Hrobu“ doufám, že se na Husovce ještě někdy sejdeme. Třeba se zlatokopům zrodila nová tradice rýžování zlata v Hrobě. Vážíme si Vaší návštěvy. 
 

Jirka Fürst von Hrob

Text: Jirka Fürst

 foto:              

Fotky od Veroniky

Fotky od Vědmy

První dojmy od Whitejokera

Fotky od Luboše J.

Fotky od Mirky

Fotky od Wohnivce