zlatokopecké klání "O zlatý šeřík" v Unhošti

12.5.2015

Vilém Jansa se rozhodl založit novou zlatokopeckou tradici a uspořádal u sebe doma v Unhošti soutěž v rýžování, kterou nazval "O Zlatý šeřík".

Sešlo se nás odhadem 14 zlatokopů, zlatokopek, zlatokopeckých dorostenců, dva psi a jeden starý krumpáč. Vilémovu usedlost jsme podle popisu v e-mailu snadno našli. Před domem již parkovalo několik vozidel těch, kteří dorazili před námi.
Hostitel připravil pro příchozí nejen soutěž v rýžování, ale také bohatou hostinu, že se až sliny sbíhaly.

Od 18 hodin byla zahájena soutěž v rýžování.
Soutěžili vždy dva zlatokopvé, nejdříve na klasické pánvi ("čínský klobouk") a poté na ploché pánvi ("gramofonová deska"). Časy se sčítaly a do finále postoupili 4 zlatokopové s nejlepšími časy: Jakub J., Honza B., Jirka D. a Veronika Š.
Ti opět soutěžili na dvou pánvích a z toho vzešli dva semifinalisté pro soutěž o 1. a 2. místo. Zbylí dva opět soutěžili mezi sebou o 3. a 4. místo.

Závěrečné pořadí bylo toto:
1. Veronika
2. Honza
3. Jirka
4. Jakub

K zlatokopecké tradici již neodmyslitelně patří koupání vítěze v klajmu. Tentokráte tedy vítězky. Snažila se z toho vyvléknout tím, že prý nabídne jinou protihodnotu.
Toho se místní chlípníci chopili s tím, že když se svlékne dobrovolně, tak se ani nemusí máčet v klajmu. To ale Veronika odmítla, tak šup s ní do vody!

 
text: Whitejoker

  foto: