zpráva z Mistrovství Polska v rýžování zlata Zlotoryja 2017  

26.5.-28.5.2017   

V rámci oslav Dní města Zlotoryja pořádalo Polskie Bractwo Kopaczy Zlota ve dnech 26.-28. května 2017 tradiční XXIV. Mezinárodní mistrovství Polska v rýžování zlata. Soustředění závodníků i soutěže probíhaly opět v rekreačním areálu na břehu řeky Kaczawy, jak místní říkají "nad złotoryjskim zalewem ".
Počasí se tentokrát vydařilo, po celý víkend bylo nádherně a slunečná obloha byla bez jediného mráčku.

 Úvodního ceremoniálu v centru města se za náš klub zúčastnil Jirka Dunovský, my ostatní jsme tou dobou byli ještě na cestě. Jako obvykle dorazilo mnoho známých tváří z okolních i vzdálenějších zemí Evropy.
Při registraci jsme obdrželi papírovou tašku s materiály, ve které jsem tentokrát (asi nejen já) postrádal tričko, takže jsem soutěže musel absolvovat v jediné košili, druhou jsem si nechal na zpáteční cestu.

  V pátek po desáté hodině večer jsem kamarádům řekl, že si jenom na chvilku narovnám záda, což se mi stalo osudným; za 5 minut jsem prý chrápal jako medvěd :-). Takže bohužel nemohu podat zprávu, jakým způsobem a jak dlouho probíhala družná zábava, kdo, co, s kým, atd.
Semifinálové soutěže začínaly v sobotu od deseti hodin a jak konstatovala Eva, všichni členové klubu se ve svých kategoriích v průběhu dne probojovali do finále. Takže našlápnuto jsme měli celkem slušně... Mezi soutěžemi jsme si stačili zajet do města na návštěvu Muzea zlata. Muzeum je poměrně malé, avšak mineralogická expozice a sbírka zlata je uspořádaná moc hezky. Paní v pokladně nám po předložení kartiček účastníků mistrovství dokonce dala slevu ze vstupného. Na studenty jsme moc nevypadali, tak nás pravděpodobně zařadila do kategorie postižených důchodců :-).

  Stejně jako loni bylo na sobotní večer přichystáno grilování "nad zalewem" a ohňostroj, který byl snad ještě hezčí než loni. Zvlášť efektní byly jakoby nepodařené salvy, které napadaly do vody, ze které pak synchronně vzlétly mnohem větší světlice. My s Lubošem jsme se věnovali opékání na grilu a konzumaci, Vilém mezitím utužoval přátelství se Slováky.

  V neděli v brzkých raních hodinách , kdy jsme my ostatní ještě spali, Luboš nelenil a přerýžoval deset kbelíků náplavů Kaczawy.
Po začištění koncentrátu ze splavu se mu na pánvičce objevil kýžený výsledek, který však čítal pouze několik drobných zlatinek. Od rána pak probíhala finálová kola soutěží, dokonce nebyla ani polední přestávka.
Ve finále z celé naší skupiny dokázal jenom Luboš proměnit svůj um ve stříbrnou medaili v kategorii veteránů.
Za to mu patří gratulace a dík za úspěšnou reprezentaci. Ten polský písek je nějaký začarovaný, většina z nás v něm ztrácela zlatinky, i když byly docela velké. Dokonce ani mezinárodní tým "Made in Czechoslovakia" pod vedením zkušené kapitánky Danky tentokrát nedosáhl na medaili.

  Celkově mistrovství Polska hodnotím jako podařenou akci v krásném prostředí, snad to chtělo jen trochu víc štěstí v rýžování.
Archy s konečnými výsledky velmi rychle zmizely z nástěnky, takže jsme přivezli jen neúplnou sadu nepříliš kvalitních fotografií.
Výsledky jsem poptal u organizátora a obratem přišla odpověď s odkazem
http://pbkz.eu/index.php/306-wyniki-xxiv-miedzynarodowych-mistrzostw-polski-w-plukaniu-zlota.
Odkazy na dokumenty v nadpisech nad obrázky zobrazí v prohlížeči jednotlivé výsledkové archy ve formátu PDF.

text: Jirka Č.

foto:         +  

celkový pohled na závodiště

 
zlatokopka obhlíží claimy


Luboš připraven k boji

Good luck!


Jirka nabírá materiál

taneční variace

porada mezi zápasy


Luboš v boxu

Plha se hlásí...

silná dvojka

Luboš se hlásí o stříbrnou medaili


nemají tam těch kbelíků nějak moc?
 

odpočinek po boji
 

Luboš na stupni vítězů
 

Lubošova medaile