Mistrovství Polska v rýžování zlata 
Zlotoryja

25.5.-27.5.2018

Tak jsme zase po nějaké době vyrazili do Zlotoryje na mistrovství Polska v rýžování zlata. 
Dorazili jsme na místo asi v půl deváté večer a docela nás překvapilo, že v kempu bylo skoro plno. Ještěže Jirka Č. pro nás držel místo a bránil jej vlastním tělem. Mezi všeobecným vítáním a líbáním každý s každým se nám i povedlo postavit bydlení. Tábořiště už jako tradičně pod hrází rybníka "Zalew".
V kempu funkční, čisté a voňavé záchody, tekoucí voda, u zámečku možnost sprchy.
Pak jsme se šli zaregistrovat. Někteří byli snad překvapeni skromným obsahem plastové taštičky, kterou jsme dostali při registraci.
I odznáček z mistrovství jsme si museli přikoupit zvlášť.
Celý večer pak probíhal v družné a přátelské atmosféře.

V sobotu měly soutěže probíhat od 10 hodin ráno. Na závodišti změna k lepšímu - elektronický časoměrný systém. Na nástěnce byly umístěny vzorky zlata. Soutěžní docela veliké, a pak ještě kartička se zlatem, které se nebude uznávat. No nevím, některé kousky byly docela větší a závodník nemá čas ani možnost poměřovat zlatinky, nebo zkoumat jejich barvu.
Na oznamovací tabuli bylo vyvěšeno pořadí soutěží, ale přesto došlo k určitým zpožděním. Soutěž profi mužů byla zrušena ve chvíli, kdy soutěžící již sahali po kbelících s pískem, neboť pořadatelé rozhodli, že namísto dvou původně plánovaných semifinálových kol budou tři čtvrtfinálové a pak teprve dvě semifinálové kola. Tím se celý program časově posunul.
Celý den to pěkně ubíhalo: děti, junioři, vegetariáni ☺, muži profi, ženy profi, tradiční miska, atd. Sluníčko hřálo, k rýžování hrála pěkná muzika.
Luboš se nejvíce těšil na rýžování s pivem, kdy soutěžící musí nejdříve vypít dvě piva (zatímco časomíra už běží) a pak teprve rýžovat. Celý den skoro nic nepil ani nejedl, aby se mu dvě piva do žaludku vešla. Ostatní mu říkali, že se musí pořádně nacpat a napít, aby se žaludek roztáhl. Nakonec se ukázalo, že radilové měli pravdu. Chvíli to vypadalo, že to Luboš nedá a že v klajmu bude kromě zlata, písku i vody plavat ještě úplně něco jiného.
Ale byl tam ještě lepší borec nakonec, myslím že z Nizozemí. Když už se Luboš překonal, dopil a dorýžoval, tak borec nakonec ještě neměl ani čtvrt piva upitou. Pořadatelé chodili a přinášeli mu další půllitry, přiťukávali si sním, aby ho povzbudili... Ale nakonec to taky dokončil.
Soutěže probíhaly celou sobotu až do pozdních večerních hodin. Večer jsme se v dobré náladě sesedli pod Šárčiným altánkem u Vilémova grilu a konzumovali dobroty. Po setmění jsme se dočkali i ohňostroje.

V neděli začaly soutěže zase krátce po desáté hodině. Převážně se jednalo o finálová kola. Počasí nám přálo a tak jsme si užívali soutěže.
První soutěží bylo finále vegetariánů veteránů. Zlato získal Luboš. Pak přidal ještě bronz v klasické pánvi.
V ženách profi získala bronz Dáša.
Michal B. získal bronz v juniorech.
Další bronz získalo pětičlenné družstvo ve složení Radek, Šárka, Jirka D., Dáša a Luboš.
Finále žen se muselo pro velký úspěch opakovat, protože jedna žena ze Slovenska "ulovila" o jednu zlatinku navíc. Pak se to málem opakovalo ještě jednou, kdy se to "povedlo" závodnici ze Švédska. To už naštěstí skončilo smírem a kolo se neopakovalo.
Možná by stálo za úvahu pořešit vyplachování kbelíků po rýžování. Ale já jsem jen (občasný) závodník a pozorovatel, takže ať si to každý udělá, jak mu to vyhovuje.

Po skončení závodů jsme vyčkali na vyhlášení výsledků a společné foto, naskákali do přibližovadel a vyrazili domů.

Celá akce se mi líbila.
Tak snad někdy zase na viděnou.


text: Jirka V.         foto:     +     +    


kemp se rychle plnil, Jirka Č. od půl čtvrté držel kamarádům místo


už se to houfuje


průvod v tradičních kostýmech


jestli jste někoho poznali, tak psst! (protože GDPR!)


horníci nebo havíři?


asi lesní víly


Šárka vybrušuje smirkovým papírem techniku rýžování


pohled na závodiště.


pohled na kemp


Jirkové trénují, Vilém sleduje dění v okolí


profi ženy


fotograf v pozadí nejspíše fotí pozadí


pes strašně chtěl rýžovat, běhal tak rychle kolem klajmů, až se mu nožičky motaly do sebe


kde je Luboš?


tady je Luboš!


rýžování může člověka pěkně unavit...


Pivošč, aneb glo, glo, glo...


známá dvojka...


jiná dvojka


Dáša


Jirka


malý provokatér (nemám na mysli toho v klobouku ☺ )


po práci legraci


Také zajímavá soutěž. Moc polsky neumím, ale moderátor říkal něco o tom, že jeden si zaváže oči a druhý "szuka". Ale možná to bylo naopak.pětičlenný tým (Heda přebírá medali za Jirku D., který musel odjet)


juniorský bronz


bronz v ženách


bronzová čína


zlatá ve veteránech


medailová sklizeň