Od: <hrala@excon.cz>
Komu: <ivan.synek@lesprojekt-sb.cz>
Předmět: Zajimavy clanek z www.blesk.cz
Datum: 24. ledna 2005 6:17


Na serveru www.blesk.cz se nachazi zajimavy clanek
Nazev: Kde se vzalo zlato? Prsi z vesmiru!
Strucne: Kazdy kousek zlata, ktery se kdy nasel na planete Zemi, pochazi z vesmiru. Zlato zde vznika v tzv. zhavych kotoucich, coz jsou vlastne jakesi naplaveniny vyhaslych hvezd.
Clanek se nachazi na adrese http://www.blesk.cz/clanek48638.htm
Tohle si urcite precti... :)

Odesilatel zpravy: hrala@excon.cz

i
 

převzato z http://www.blesk.cz/clanek48638.htm

Článek z Blesku:

Kde se vzalo zlato? Prší z vesmíru!

Vesmír je jedním gigantickým trezorem! Každý miligram zlata, který byl kdy na Zemi nalezen, přiletěl z hlubin vesmíru.

Vědci nyní zrekonstruovali bludnou cestu pokladů: Její začátek je v tzv. žhavých kotoučích. Tyto kotouče jsou vlastně "naplaveninou" z mrtvých, vyhaslých hvězd.

Jak ale zlato ve hvězdách vzniká? Díky nukleárním reakcím, když byly hvězdy ještě žhavé. Tak jako dnes Slunce.

Částice tvoří stále pevnější prvky, například ze síry se tvoří měď, z mědi pak zlato. Najednou hvězdy pod svou velkou tíhou "zkolabovaly" a pak ještě jednou explodovaly. Všechno vychrlily do vesmíru, i zlato.

To se zformovalo do obrovských plátů a chuchvalců. Zlato pak padalo i na naši planetu, zemská přitažlivost fungovala jako vysavač.

Před 200 lety spadl muži z Ghany k nohám valoun zlata velký jako hrb velblouda. V roce 1858 byl objeven 58 kg těžký balvan zlata v Austrálii. Při nárazu se zabořil 60 metrů hluboko do země.

INT, han (24. 1. 2005)

i

Od: "Vladimír Vokoun" <Vokoun_vladimir@vakhk.cz>
Komu: <ivan.synek@lesprojekt-sb.cz>
Předmět: zlato z vesmíru
Datum: 25. ledna 2005 7:31

Hojki Ivánku
Co jsi to dal za blábol na Net? Buď trošku soudnej! I gdyš to pojmeš jako recesi, tak k tomu přilož nějaký komentář. Máme přeci jenom fundované stránky a tyto čtou i lidé kteří nejsou v obraze. Jinak já jako Velbloud musím o zlatým velbloudím hrbu něco vědět! Jako námět do diskuze je to dobré, rád bych slyšel názor nějakého promovaného geologa.
Gdo se chytí?
Měj se fajn a brzo ti napíši o podmínkách rýžování AU ve Španělsku. Mám to rozjeté a chybí mi jenom nějaké detaily.
Čago Welbloud


i

Od: "Ivan Synek" <ivan.synek@lesprojekt-sb.cz>
Komu: "Vladimír Vokoun" <Vokoun_vladimir@vakhk.cz>
Předmět: Re: zlato z vesmíru
Datum: 25. ledna 2005 9:28

My dear Dromedar,
na webu se občas mezi seriózními články a zprávami vyskytnou i hovadiny, někdy s komentářem, někdy bez komentáře, občas jsou tu i provokace, většinou za účelem pokusu o vyvolání diskuze a jest na čtenáři, aby si to přebral. Článek o zlatu z vesmíru je převzat v doslovném znění z Blesku. Pokud se k tomu vyjádří někdo, kdo má patřičné vzdělání a sleduje vědecké, případně i pavědecké objevy v oboru, rád to sem umístím. Je samozřejmě možné obrátit se i na autora, jak to ví, odkud čerpal.
Ještě radši uvítám, jakož i ostatní, kteří zamýšlí jet do Asturie, pokud pošleš něco o zlatě v severním Španělsku či jižní Francii, ať už o výskytu či o legislativním rámci či věcech souvisejících, kterých jsi se dopátral.
Čau
Ivan
 


i

Od: "Ivan Synek" <ivan.synek@lesprojekt-sb.cz>
Komu: "Vladimír Vokoun" <Vokoun_vladimir@vakhk.cz>
Předmět: Re: zlato z vesmíru
Datum: 27. ledna 2005 16:35

Drahý Velbloude,
přes tvoji a moji výzvu, jestli se někdo vyjádří k tomu zlatu z vesmíru, se nikdo, kromě tebe, zatím nevyjádřil. Takže si to budeš muset asi přebrat sám. Myslím, že jde o kombinaci oborů geologie a kosmogonie (vznik a vývoj vesmíru), a tak asi nikdo ze zlatokopů o tom nemá patřičné znalosti, nebo nechce diskutovat. Já osobně jsem vyštudýrovanej geometr a snažim se vyjadřovat k tomu, čemu rozumím, či aspoň si myslím, že rozumím, ale ten článek z Blesku přesahuje můj obzor. Jestli ti to pomůže, tak připojuji jeden obrázek vyřešení obdobného kosmogonického problému: Co bylo před Velkým třeskem, který měl dát vzniknout našemu Vesmíru.
Zdravím
Ivan Synek

 


%