od: Ivan Makásek [makasek.ivan@volny.cz ]

12.10.2008

Dobrý den! Vážený pane inženýre, osobně se neznáme, přesto si vám dovolím nabídnout knihu (viz přílohy), která by mohla zaujmout nejen Vás, ale i členy Českého klubu zlatokopů. Sám sice zlato nerýžuji, ale s Yukonem a Britskou  Kolumbií jsme se seznámili před dvěma lety. V knize mimochodem také píši o období zlaté horečky v Cassiar Mountain v B.C., na yukonském Klondike a zlatokopeckých osobnostech té doby, včetně George Carmacka, Roberta Campbella a samozřejmě místních indiánech. Převším jejich současnosti! Myslím, že by kniha mohla potěšit  i členy vašeho klubu. Byl bych velice potěšen, kdybyste je v tomto smyslu mohl informovat na vaší webové stránce. V případě zájmu je kniha k disposici u mne ( za 380 Kč), u distr.fir. Kosmas (450 Kč) či internetu.

     S modrou oblohou!  RNDr. Ivan Makásek                   

 P.S. Již v roce 1997 vyšel v našem časopise Wampum Neskenonu článek Dr. Pavla Lhotského, člena vašeho klubu, pod názvem Za zlatem Aljašky ( o cestě vašich přátel na MS v rýžování zlata v Dawson  City).                                                          

Vážení a milí kamarádi, přátelé!

Dovoluji si vám tímto oznámit, že jsem 4. srpna t.r. vydal knížku s názvem - Stále vztyčují totemy- . Předkládám čtenářům naší krevní skupiny tohoto Malého průvodce po indiánských skupinách severozápadní Alberty, Yukonu a Britské Kolumbie. Nejde o záznam cesty vytrvalých plavců, odvážných horolezců, ani dobrodružství toulavých trampů, ale dvou „zralých“ skautů, kteří si v květnu 2006 sedli do pronajatého auta v kanadském Edmontonu, aniž tušili, co s jejich psychikou odlehlé pustiny severu udělají. Ivan, přírodovědec, ekolog, etnograf amatér a Vašek, námořník, který plul jednadvacet let po světových mořích, poté mnohaletý profesionální řidič vysokého církevního hodnostáře. Vydali se po slavné Alaska Higway, přes tisíc mil do končin, o kterých četli ještě jako kluci v knihách J. Londona a J. O. Curwooda. Najednou bylo všechno ohromné, nepředstavitelné a vymykající se běžné zkušenosti. A i když měli být připraveni, každý z nich reagoval nečekaně odlišně. Přes všechny obtíže však absolvovali 8500 km a navštívili cílová místa – Dawson City- nedaleko hranic Aljašky a Vancouver na pobřeží Tichého oceánu tak, jak si předsevzali. Přivezli si směsici roztodivných zážitků a informací, mezi nimiž významně dominovaly poznatky o indiánech. Právě ty autor seřadil, doplnil, „ navlékl“ na imaginární cestovní šňůru a nazval tak, jak v titulu stojí. Potvrzují, že indiáni –First Nations- v Kanadě nejen dosud žijí, dokonce vztyčují totemy!  Přizpůsobují se sice nové době, ale na svůj tradiční život a kulturu nezapomínají a zapomenout ani nechtějí! Zůstanou s námi na této planetě i v třetím tisíciletí a proto bude vždy dobré o nich něco vědět. Rozhodně by se mělo mluvit i u nás o jejich současném, již mnohaletém, odporu proti nadcházející Olympiádě ve Vancouveru v roce 2010. S ní totiž souvisí rozsáhlá devastace západních pobřežních horských pralesů Britské Kolumbie. Také o tom kniha přináší své svědectví.                                                                                                                           Publikace o rozsahu 336 stran je opatřena jmenným a věcným rejstříkem, rovněž přílohami. Pro lepší orientaci jsou statě s podrobnějším národopisným textem podtištěny světle modrým barevným tónem, takže čtenář, kterého zaujme více, nebo výhradně osud cestovatelů, může, takto vyznačená místa v textu snadno přeskočit. Kniha vychází nákladem 500 ks; má cca 250 menších foto přímo v textu a 17 celostránkových fotopříloh na konci svazku.    

Vážení bratři, kamarádi, přátelé! Člověk -jak víte- dělá v životě uvážené i neuvážené, šťastné i méně šťastné kroky. Nejsem si právě jist, jakým rozhodnutím je vydání této knihy vlastním nákladem, ale muž musí umět i riskovat. Chtěl jsem udělat radost Vám, ale pochopitelně i sám sobě. Nebylo mým cílem dva roky práce nechat nakonec ležet v šuplíku. Pomožte mi prosím splatit nemalý dluh, který jsem tímto na sebe vzal, tím, že si knihu ode mne koupíte do své knihovny, za přiměřených 380,- Kč. Snad si mohu dovolit tuto troufalost, s tím, že to pro vás nebudou vyhozené peníze.                                                                               

Knihu si můžeme -po dohodě- předat osobně, což je nejlepší varianta, neboť většina z vás-potencionálních  kupců- je z Prahy. Můžete ji však obdržet i na dobírku, kde se cena publikace ovšem navýší o poštovné, které se pohybuje okolo 60 .-Kč.  V obchodech by měla být prodávána- přes distributorskou firmu KOSMAS - za 450 Kč.     

Objednávejte prosím: -  na elektronické adrese:   makasek.ivan@seznam.cz                                                                                                 -                                    -   telefonem na č. 222 960 492, mo: 723 782 685                                                                       -                                    -   písemně na adrese:  Chalupkova 1369, Praha 4-J.M. 149 00                  Do týdne můžete mít knihu v ruce. Uvítám, když ji doporučíte dalším svým přátelům a známým. Kdo byste snad chtěl dokonce přispět na výše uvedený nákladný knižní projekt sponzorským darem, přijmu jakoukoli částku na konto: 049524 6183/ 0800.

                                                                     RNDr. Ivan Makásek, Hiawatha z Neskenonu