Co bylo aktuální v roce 2004

What was new in the year 2004

 

Ivan Synek: Švarcův mlýn 2004.  Vloženo 6.12.2004

 

 

Nugety z Rýna od Disentisu, Švýcarsko. Převzato z http://www.rafters.ch/gold-rush/images/gold1.jpg  Loni se tam vochomejtali i někteří čeští zlatokopové. Že by si taky takhle narejžovali ?

Webmaster 21.10.2004

 

 

 

 

Od: "Albín Kozoň" <albin.kozon@iol.cz>
Předmět: Fw: Fotky z MS
Datum: 15. září 2004 23:26
Fotky z MS v rýžování na http://web.quick.cz/alkom01

V adresáři "Fotky" jsou uloženy moje snímky (více či méně podařené) z MS v rýžování 2004, v upraveném rozlišení 800x600. Pokud by měl někdo zájem o snímky ve vyšším rozlišení, napište na: alkom01@quick.cz 

KOMO

 

Štěchovická rýžoviště zlata

Od: "honza bašta" janbasta@hotmail.com
Předmět: Au
Datum: 31. března 2004 21:14

 

Ahoj, kamarádi a kamarádky se začínajícím jarem bych se s vámi chtěl podělit o poznatky z jedné z mnoha lokalit v jižním okolí Prahy, které jsem v zimě navštívil v rámci souhrnného prospekčního bádání. (Neboť zlatokop nikdy nespí a v zimě má alespoň čas a taky klid, anštok na lokalitách v tom mrazu nikdo neprudí.)

Celý článek s fotkama zde

 

 

 

 

Honza Bašta: Vrané 2004

Ahoj, tady je ta reportáš z Vranýho. - Reportáž z rýžování zlata ve Vraném nad Vltavou.

Upozornění: nevhodné pro čtenáře, kteří jsou zvyklí použe na čistou oxfordskou Češtinu. V textu je použito několik hovorových výrazů.

Honza Bašta

P.S.: Na závěr bych chtěl učinit zlatokopeckýmu národu pozvání na druhej ročník akce pod heslem "Kdyš konečně přituhlo". Termín- 14 dní po Klínci. Místo konání- jílovské pásmo. Lokalitu už mám vybranou, je tam heský zlato, ale hlavně krásnej hlubokej les bez chat a lidí, krásný místo na táboření a další suprový věci. Můžem uspořádat soutěš, kdo přinese nejvěčí teploměr, nebo memoriál spálenýho spacáku. Přesný místo fčas upřesnim na Klínci, nebo na mym telefónu 604520994. Nebo na mym emajlu janbasta@email.cz .

Reportáž ročníku 2004 zde

vloženo 3.12.2004

 

 

 

• článek: Objev antického zlatého dolu v Belgii -  Discovery of an antique gold mine in Belgium

 

• ŠTĚCHOVICE, převzato, copyright Speleo klub Kladno 2003

Historie těžby zlata

Zlato v okolí Štěchovic bylo známo pravděpodobně již velmi dávno. Před vlastním dolováním, které se datuje k začátku 14. století, to byla rýžoviště na řece Kocábě a Vltavě. O této činnosti se můžeme domnívat především z místních názvů lokalit některých původních osad. Na pravém břehu Vltavy se dnes nachází Brunšov a níže po proudu Vltavy i osada Šlemín, které dnes přísluší k obci Hradištko. Název Brunšov je z historie znám jako Brunnenseifen , což v překladu znamená "rýžoviště". Místní název osady Šlemín si lze zase odvodit od slova šlemit - rýžovat.

Celý článek zde

 

  ОХОТНИК ЗА САМОРОДКАМИ.  ...  В 1998 году нами найден богатый участок в районе реки Кедровка (Таксимо, Бурятия). Участок расположен у подножья крутого склона в самом конце распадка и имеет размер 10х7 метров. За один вечер с металлодетектором поднято 18 самородков общей массой почти 120 грамм. ...

Česky:  Lovec nuggetů. ... V roce 1998 jsme našli bohaté naleziště v oblasti řeky Kedrovka (Taksimo, Burjatsko). Pozemek se nachází na úpatí prudkého svahu na konci rokle a má rozměr 10 x 7 m. Za jeden večer bylo detektorem nalezeno 18 nuggetů o celkové váze 120 g. ...

Celý článek s dalšími zkušenostmi s vyhledáváním nuggetů na Sibiři viz http://taiga.bratsk-city.ru/index.php?id=56 

Hlavní stránka časopisu Tajga: http://taiga.bratsk-city.ru/index.php

(odkazy z 9.9.2004)

 

 

 

Где и как искать золотые самородки

Практическое руководство.

"Самородки нужно искать там, 

где они есть или хотя бы могут быть".

Борис Кавчик

Kde a jak hledat zlaté nuggety

Praktický průvodce

"Nuggety je třeba hledat tam,

kde jsou, nebo mohou být"

Boris Kavčik

 

... Наиболее перспективны районы для поиска золотых самородков Урал, Бодайбо, Таксимо, Амур, Магадан, Чукотка.  Один из крупных самородков найденных в Бодайбинском районе 12,3 кг. На Чукотке (Билибино), совсем недавно, найден самородок 16 кг. В Амурской области на реке Каракатица, в приустьевой части, найдено 665 самородков из них самый большой 6,9 кг, на реке Б.Чанчик в 2000 году найден самородок 3,5 кг. ...

..... один из богатейших самородковых узлов  находится в вершине р.Бодайбо, в районе прииска Артемовского. Именно сюда мы и поехали для испытаний металлодетекторов в 1997 году. В итоге, за 10 дней нами было найдено 49 самородков (около 300 г). В 2000 году в этом же районе мы нашли еще более 50 самородков общим весом более 700 г. ...

Česky: ... Nejperspektivnější oblasti pro hledání zlatých nuggetů jsou Ural, Bodajbo, Taksimo, Amur, Magadan, Čukotka. Jeden z největších nuggetů nalezený v Bodajbinské měl 12.3 kg. Na Čukotce (Bilibino), celkem nedávno, byl nalezen nugget o váze 16 kg. V Amurské oblasti při ústí řeky Karakatice bylo nalezeno 665 nuggetů a největší z nich vážil 6.9 kg. Na řece Bolšoj Čančik byl v roce 2000 nalezen nuget o váze 3.5 kg. ...

... jeden z bohatších zlatonosných uzlů se nachází na horním toku řeky Bodajbo v oblasti Artěmovského naleziště. Právě sem jsme se rozjeli na otestování detektorů v roce 1997. Za 10 dní tu bylo nalezeno 49 nuggetů o váze cca 300 g. V roce 2000 jsme ve stejné oblasti našli ještě více než 50 nuggetů o celkové váze 700 g. ...    

Celý článek z časopisu "Kladoiskatěl i zolotodobytčik" viz odkaz v záhlaví této zprávy.

Rusko - Slovenský on line slovník je na adrese  http://www.slovnik.org/cgi-bin/slovnik.pl

(10.9.2004)

 

 

 

 

    All of a sudden he saw something shiny and large. He laid the nozzle down and waited for the water to clear. Chuck says, "All I could see was a pile of shiny coins."

Česky: Vše, co uviděl, bylo cosi velkého a zářivého. Odložil sací hubici a čekal, až se voda vyčistí. Chuck říká: "Vše, co vidím, je hromada zářivých mincí."

Celé povídání o tom, jak Chuck a Chris Carfrae z Kalifornského klubu The New 49'ers našli 35 stříbrných a 3 zlaté mince a další objevy  je publikováno na http://www.goldgold.com/carefree.htm  (odkaz z 8.9.2004)

 

 

 

 

 

 

Od: <janbasta@email.cz>
Komu: <medek@metrostav.cz> ; <ivan.synek@lesprojekt-sb.cz> ; <brandova@arkus.cz>
Předmět: Au
Datum: 7. prosince 2004 20:45
Ahoj, až teď jsem si všiml poněkud nešťastně zvolenýho data otevírání klejmů v Žichovicích. Kříží se to s mistrovstvím Německa, kde jsme už se sestrou přislíbili účast. Pravděpodobně by do Německa chtělo jet ještě několik dalších lidí. Je to na zvážení, jestli by nestálo za to přesunout termín otevírání klejmů a valný hromady třeba o tejden později, to by s ničim nekolidovalo.

Ahoj a mějte se zlatě, Honza Bašta
 

 

Od: <janbasta@email.cz>
Předmět: Au
Datum: 11. listopadu 2004 21:26

Ahoj, mám link na zlatokopeckej web z jižního Švédska. http://www.guldstrom.se/  Stránky o rejžování jsou je ve Švédštině, ale dyš člověk ve správnej moment klofne na britskou vlaječku, tak ho to hodí na http://www.guldstrom.se/emain6.htm , což jsou stránky obchodu se zlatokopeckejma potřebama a zlatokopecký školící středisko. V tom krámě maj pár zajímavejch vercajků.
Honza
 

 

 

 

• Zlatá hvězda

Ve snaze vyvážit ta obhroublá slova užitá v diskusi týkající se svobody slova, dávám sem jednu něžnou básničku. Literárně vzdělaní mohou tipovat kdo to napsal, případně svůj tip i komentář mi sdělit na ivan.synek@lesprojekt-sb.cz . Duše nepoetické by mohly z básně vydedukovat, kam ta zlatá hvězda spadla a pokusit se jí najít třeba detektorem kovů.  Před Schliemanem si všichni taky mysleli, že Ilias a Odysea jsou jen Homérovou fantazií, ale Schlieman podle Homérova popisu začal kopat a Tróju našel. Voni básníci občas jen tak nekecaj. Budu se těšit, že mi někdo pošlete zlatokopeckou reportáž o nalezení té zlaté hvězdy.

Webmaster 24.11.2004

Tak temnomodrá nebes báň -
a hvězdičky jak zlato;
člověku divno u srdce,
když tak se dívá na to.
A těch hvězd stále víc a víc,
že ani konce není -
a přec tam není každičká
ta hvězda k nalezení.

Jen když v dvě srdce mladinké
dech první lásky vchází,
tu na tom modrém nebi též
prý nová hvězda vzchází.

A v jednom-li z těch srdcí dvou
květ lásky schne a vadne,
tu s toho nebe modrého
i zlatá hvězda spadne.
 

 

 

Od: "Bohumil Toms" <autotoms1@quick.cz>
Předmět: kačka4
Datum: 17. listopadu 2004 19:08

Ahoj zlatokopčata, zlatokopové a zlatokopkyně. Tak to jsem já Kateřina, co jsem rozšířila řady zlatokopů o památné neděli 17.10.04 v době konání valné hromady zlatokopů na Rohanově.Taťka stihl obojí - akci tam i mojí akci. Začínám si zvykat na různá překvapení, co na mne přichystal můj táta Bohouš, jeden z nejlepších zlatokopů na Šumavě. Tak zatím Zdař bůh, musím zkoumat co k čemu je.
 

kačka4

 

 

 

 

 

Od: "Kateřina Brandová" <brandova@arkus.cz>
Předmět: Žichovice 2005
Datum: 20. října 2004 10:55

- Otvírání claimů 2005 a valná hromada se budou konat (pokud nenastane nějaká přírodní katastrofa, či jiná patálie) v Žichovicích na Otavě, přesně tam, kde jsi to označil na mapě. Termín setkání zlatokopů je 6.- 8. května, aby ti, kdož chtějí někoho upálit nebo být sami upáleni, měli nerušenou příležitost. Zamluvená je hospoda na schůzování i pití, v kempu by měl fungovat stánek s občerstvením. Připraveny budou nástroje a různé jiné kratochvilné radovánky. Přesnější program bude včas upřesněn. Mapa zde.

- Vilda ztratil na Rohanově svůj pullitr - hladký s uchem a s logem Pilsner Urquell. Našel-li ho někdo, nebo ví, kde je pohřben, ať dá vědět na telefon 603 864 530. Díky.

- Jirka Pertl vzal propagaci českých zlatokopů pevně do rukou a obsadil zjevně všechna média. Každé úterý vypráví na Českém rozhlase 2 o zlatokopech a rejžování v soutěžích i na Aljašce dětem v Dominu plus. Kdo chce poslouchat, ať si naladí Prahu v 19.25. To by bylo, aby se česká zlatokopecká základna nerozšířila!

Katka Brandová

 

 

 

Splnil si klukovské sny, rýžuje zlato

Mladá fronta Dnes
, 16.04.2004, str.: 07 - STŘEDNÍ ČECHY, Rubrika: Rakovnicko

Text:
Rakovník (bt) - Kromě toho, že je Jiří Pertl v rakovnickém regionu vyhledávaným odborníkem - gynekologem, patří také k nejznámějším cestovatelům a reprezentuje naši vlast v zajímavé disciplíně - zlatokopectví.

MF DNES: Když se řekne zlatokop, většina lidí si představí divokou Aljašku na přelomu 19. a 20. století. Jak jste se k této disciplíně dostal?

Zlatokopectví se věnuji intenzivně už dvacet let. Na rýžování zlata jsem se dal, když jsem zmoudřel a opustil nebezpečné záliby, kterým jsem se dřív věnoval, jako bylo sjíždění divoké vody nebo létání na rogalu. Je to v podstatě geologická záliba, která mě přivedla do krásné přírody a do krajů v Čechách i ve světě, které jsem od malička toužil navštívit. Existuje zde Klub českých zlatokopů, který je napojen na World Goldpanning Association, což je světová zlatokopecká asociace, kde se sdružují zlatokopové ze všech kontinentů. Jsem členem výboru tohoto klubu a také členem národního týmu pro mistrovství světa v rýžování zlata.

MF DNES: V kterých částech svěra jste už za Českou republiku rýžoval zlato?

Začali jsme Evropou. Navštívili jsme Švédsko, byli jsme ve Skotsku, Finsku, Francii a v roce 1996 jsme se vydali na Aljašku, protože bylo sté výročí nálezu zlata na Aljašce, které odstartovalo Zlatou horečku. V roce 1997 jsme soutěžili v Rakousku a v roce 1998 jsme navštívili americkou Kalifornii a Nevadu, kde se slavilo 150. výročí nálezu zlata v Kalifornii.

MF DNES: Už se také někdy konalo Mistrovství světa v rýžování zlata u nás?

Ano, v roce 1999 jsme ho pořádali v Čechách. Ve zlatokopecké branži je to prestižní záležitost, takže se k nám sjelo na 700 zlatokopů z dvaceti zemí. Nechci být neskromný, ale mistrovství v České republice sklidilo ohromný mezinárodní úspěch. My tady jsme samozřejmě všichni amatéři. Zahraniční zlatokopové, kteří jezdí na mistrovství světa, jsou obyčejně profesionálové.
 

 

 

Eště jedna fotka:

Tadle fotka je z Banské Štiavnice, byla zveřejněna v reportáži z MS 2004 pod názvem Шахтер. Minulý týden, jsem přinesl várku fotek ze sběrny, dal jsem ji k prohlížení v práci a stručně komentoval jednotlivé snímky. U této fotky jsem pravil: "Tento pán je gynekolog." a jedna z kolegyň na to reagovala slovy: "Do jaký hrozný díry se to musí koukat, že k tomu potřebuje takovou velikou lampu ?"

Webmaster. 19.10.2004

 

 

staženo ze stránek WGA 7.9.2004

Pravidla soutěží po záštitou WGA (anglicky) - WGA Rules  (převedeno do html)

 

Výňatek z pravidel:

3. EQUIPMENT FOR THE COMPETITION

A. The Pan

Each competitor is allowed to use his own pan, but this must conform to the following;

a) Maximum diameter of the pan 50 cm.

b) Maximum height of the pan 15 cm.

c) If there are any internal overhangs or groves in the pan then these must not exceed 15 mm.

d) The pan must be a goldpan of traditional design, goldpans that meet items A, B and C, but are not of traditional design must be submitted to the full World Goldpanning Committee for its approval. This committee meets prior to the start of the championships. In an emergency the Chief Justice may make the decision.

e) No other equipment belonging to any competitor is allowed.

Překlad (přeložil Ivan Synek):

3. Vybavení pro soutěž

A. Pánev

1) Každý soutěžící má povoleno použít svoji vlastní pánev, která musí splňovat následující:

a) Maximální průměr pánve 50 cm.

b) Maximální výška pánve 15 cm

c) Jsou-li v pánvi vnitřní výčnělky nebo prohlubně (? nejsem si jist, jestli to překládám správně), nesmí přesahovat 15 mm.

d) Pánev musí být tradičního vzoru, pánve, které splňují body a), b) a c), ale nejsou tradičního vzoru musí být předloženy plnému World Goldpanning Committee ke schválení. Tento výbor rozhodne o přípustnosti pánve do soutěže. V naléhavých případech rozhodne hlavní rozhodčí.

e) Žádné další vybavení patřící kterémukoli soutěžícímu není dovoleno.

 

Otázky pro Veroniku jakožto předsedkyni České asociace a místopředsedkyni WGA:

1. Je můj překlad tohoto ustanovení správný ?

2. Když soutěžící nemá vlastní pánev a půjčí si ji, pak nemusí splňovat výše zmíněná kritéria ? Nebo si lze bod 3.A.1) vykládat tak, že musí použít pouze svoji vlastní pánev a nesmí si ji vypůjčit ? Kdo by to zjišťoval a jak ? Jaký je správný výklad ?

3. K jakému datu platí publikovaná pravidla ? Na stránkách WGA to není uvedeno. Jsou to skutečně aktuální pravidla ?

4. Jak se hodnotí maximální průměr 50 cm, když je pánev ve tvaru čtyřúhelníku ? A co pětiúhelník či jiný tvar ?

5. Jak je definován "tradiční vzor" pánve ?

6. Kdy bude k dispozici český autorizovaný překlad pravidel soutěží WGA, aby mohl být zveřejněn na webu ?

Ivan Synek

 

Stručný obsah telefonické odpovědi Veroniky:

1. Překlad je až na drobnosti správný. V bodě c): výčnělky nebo zářezy.

3. Pravidla na stránkách WGA jsou aktuální.

4. Jedná se o maximální rozměr.

6. Na autorizovaném českém překladu se pracuje.

(Vloženo 21.9.2004)

 

 

Poděkování. Předseda Českého klubu zlatokopů děkuje všem, kteří se v jarních měsících podíleli na akcích v Rudolfově, na Portě v Ústí nad Labem, v Malé Lečici, v Boru u Tachova, t.j. zejména Radimovi, Tomovi, Vláďovi Petřinovi, Dáše, Blážovi, Frantovi Hralovi, Standovi, Vláďovi, Pepovi, Jardovi jakožto i dalším, kteří se aktivně zapojili do klubových akcí.

 

 5.9.2004.   Zdeněk Medek sděluje:

Město Nový Knín, zastoupené starostou města Jiřím Krásou,

na straně jedné

a

Český klub zlatokopů, zastoupený předsedou Zdeňkem Medkem,

na straně druhé

 

se dohodli

na prodloužení expozice "Zlato na Novoknínsku"

v muzeu v Novém Kníně o další 4 roky.

 

 

 

 

 

Valná hromada, údolí Sázavy.

Zpráva z valné hromady, Pikovice 1.5.2004:

- Autobus na letošní mistrovství světa na Slovensku: Jana Karenová, oznámila, že se do autobusu na mistrovství světa přihlásilo k 1.5.2004 celkem 20 lidí, což je málo, takže by tato doprava byla drahá. Veronika dodatečně přihlásila dalších 6 lidí, a navrhovala, aby autobus byl vypraven pouze na 5 dnů, čímž by se to zlevnilo. Otázka zda vypravit autobus či nikoli není zatím uzavřena. Pokud se někdo chcete ještě přihlásit, ozvěte se neprodleně Veronice nebo Janě.

- Bláža odstoupil z funkce místopředsedy ČKZ pro svoje pracovní vytížení. Jako náhrada byl navržen Franta Hrala, který byl po diskuzi jednomyslně zvolen místopředsedou ČKZ. Kontakt: hrala.f@centrum.cz

- Bláža za svoji dlouholetou práci ve výboru klubu obdržel medaili, kterou mu Zdeněk Medek připíchnul na prsa.

- Bláža byl navržen a zvolen čestným předsedou ČKZ.

- Jiřin navrhl, aby se otvírání claimů konalo na různých místech, navrhoval některé lokality na plzeňsku. Po diskuzi rozhodnuto, že příští otvírání claimů uspořádají plzeňáci.

- O něco později se Jiřin přihlásil o slovo a nostalgicky zavzpomínal na Kocábu a Malou Lečici, že se mu tam líbilo a chce se tam vracet. Takže nastává otázka, jestli to myslel tak, že příští otvírání claimů uspořádají plzeňáci na Kocábě ?

- Předseda klubu představil klubová trička s výšivkou loga ČKZ. Cena cca 380.- Kč. Zájemci se mohou Zdeňkovi hlásit, tel. 737 676 480.

- Webmasterovi se dostalo uznání za vedení webových stránek ČKZ.

- Bláža informoval: Malá Lečice uspořádává v sobotu 29.5.2004 oslavy 700 let Malé Lečice na tradičním místě u Kocáby. Zlatokopové jsou zváni a ČKZ byl požádán o uspořádání soutěže v rýžování zlata. Akci si bere na starost Bláža. Kdo by mu chtěl pomoct s organizováním soutěže, tak se mu ozvěte, tel. 776 696 639, e-mail blaha@cgu.cz

- V témže termínu, t.j. 29.5.2004 bude poblíž Nového Boru jakási akce se skautama. Půjde pravděpodobně rovněž o uspořádání soutěže. Informace bude ještě upřesněna. Blíže Bláža  tel. 776 696 639, e-mail blaha@cgu.cz .

- Nakonec se v hospodě rozbilo čerpadlo, takže se nečepovalo pivo a tak se všichni rozešli, většinou k táboráku, o čemž pojednává samostatná reportáž z Otvírání claimů 2004, na kterou je odkaz o něco níže na této stránce.

- Oficiální zápis z valné hromady zde.

 

 

 

• Jaký druh detektoru by se měl používat na hledání zlata, starožitných předmětů nebo mincí?
        Hledání zlata nebo starožitných předmětů se nejlépe provádí se speciálními detektory na hledání nuggetů. Protože se vyskytují spíš malé kousky ve velkém množství než velké kusy jednotlivě, většina přístrojů na hledání nuggetů má extrémní schopnost elektronického zesílení, takže jsou schopny najít i opravdu malé kousky, které jsou blízko cívky. Avšak toto dodatečné zesílení neznamená nějak zvýšený dosah, co se týče předmětů velikosti mince. Většina detektorů na hledání zlata nemají diskriminační režimy, protože hledání nuggetů vyžaduje provoz v režimu bez rozlišení kovů. Hledání zlatých hrudek je sice možné s víceúčelovými detektory, ale nenajdete ty maličké kousky, které najde detektor určený na hledání nuggetů.
        Jediné, co potřebujete ke hledání mincí nebo starožitných předmětů, je víceúčelový detektor. I když větší cívka by byla pro hledání starožitných předmětů vhodná. Co se týče mincí, existují jiné vlastnosti, které můžou být žádané. Jako např. diskriminace, notch diskriminace, identifikace cílového předmětu, hloubka předmětu, atd. Na hledání mincí je nutný pohybový diskriminační režim, když nechcete vyhrabat všechny ty kousky železa, které pravděpodobně najdete. Všechny ostatní možnosti jsou jen a jen na Vás.

        Na mnoho podobných otázek je odpovídáno na  http://www.tesoro.cz/  a též na  http://www.detektory.cz/ 

 

 

 

•  www.cojezlato.cz - je to web autorů knihy "Zlato" a skýtá pohled na zlato z pozice bankéře a finančníka. Je tam i řada zajímavých zpráv a článků. Zde jedna zpráva odtud:

Tutankhamon v Evropě. O slavném objevení hrobky mladého panovníka dynastie Tutankhamon jsme již psali článek před několika měsíci - nicméně dnes upozorňujeme na možnost navštívit výstavu jeho vzácných předmětů, která se nyní koná v Evropě - konkrétně v Basileji - ve Švýcarsku. Doporučení tedy zní - budete-li mít možnost cestovat do Švýcarska navštivte tuto výstavu - je to neopakovatelný zážitek. Není totiž zcela samozřejmé,  aby Egypťané umožnili shlédnout tyto skvosty mimo svoji zemi. Obvykle zůstávají tyto nádherné předměty k vidění v muzeu v Kahiře. A nyní to nejdůležitější - exponáty jsou k vidění od 7/4/2004 do 3/10/2004. Nepočítejte však s tím, že uvidíte všechny předměty, které Howard Carter objevil - uvidíte malou část - nicméně i to stojí rozhodně za to - jinak chcete-li vidět více, tak musíte do Egypta. (převzato z www.cojezlato.cz dne 15.9.2004)

 

 

 

 

• Nález z Bojovského potoka

Ahoj !

Zasílám obrázek zlaté ozdoby vyrýžované z Bojovského potoka 10.9.04. Skutečná velikost je 18 mm a v nejsilnějším místě má 2 mm. Váha 0.401 g.  Je to dost omleté a jsou tam dva zářezy. Jsou to buď slovani nebo keltové ale kdo ví ? Není to sice nugget ale potěší to…

Vláďa Reichel

(13.9.2004)

 

 

 

 

 

 

  Od: "Kateřina Hlávková" <hlavkova@arkus.cz>
Předmět: oznámení
Datum: 3. srpna 2004 8:51


Všem zlatokopům na vědomost se dává...

 

 

 

Od: "Vokoun Vladimír" <vokoun.vladimir@worldonline.cz>
Předmět: gdopak to mluví?
Datum: 16. června 2004 18:08

Ahoj lidi
Všechny vás pozdravuju a už se na vás těším. Zatím papám a bumbám co vidíte, ale zatím mi to moc nechutná. Mlíčko od mamky Velbloudice je lepší. Asi se uvidíme na Slovači.
Ahoj Velbloudice jr.

 

 

   

Mistrovství světa, World Golpanning Championships 2004, Revišťské Podzámčie 18.-22.8.2004

 

Finále - výsledky - results

 

Výsledky neoficiálních soutěží

 

Kompletní výsledky všech kol ve formátu pdf jsou ke stažení na http://www.goldpanning.sk/ms2004.htm

 

 

 

 

 

   29.-30.5.2004  British and Scottish Gold Panning Championships 2004, Wanlockhead, Great Britain - Scotland.

Šampionátu se zúčastnili: Jirka Dunovský se Štěpánkou, Vilda a Katka. Jirka Dunovský poslal 31.5.2004 SMS: "Ve druztvech 3 (nedali nam medaile, trosku je muzes na webu skritizovat), v Open Katka 3, Stepanka 2. Veslo se to, ale museli jsme vypit skoro vsechno pivo. Zucastnili jsme se pouze Scottish Open. Snazime se o nejakou reportaz pro tebe. Prvni dva dny chcalo, ted je nadherne. Vyrazime za zlatem."

photo Maths Backmann: Wanlockhead 2004

 

Od: "Štedrá Veronika" <stedra@cgu.cz>
Předmět: Nové číslo mobilu VŠ
Datum: 15. dubna 2004 12:28
Dobrý den,
prosím opravte si v adresáři číslo mého mobilu na toto nové a funkční: 602 110 258.
Hezké jaro přeje
Veronika Štědrá

 

• Letošní fotka z Kestřan

Od: "honza bašta" <janbasta@hotmail.com>
Předmět: Au
Datum: 25. května 2004 22:52

Posílám aktuální foto z Kestřan. Na poli u tábořiště je řepka, to nás teda letos zas moc neuctili. Předsednictvo by mělo domluvit, aby tam pěstovali brambory, nebo jěště líp klobásovníky. Na obou březích Otavy je nová bytelná navigace. Zlato se v řece stále vyskytuje ve větším množství, než malém.

Honza

 

Od: "Vladimir Blaha" <blaha@cgu.cz>
Komu: "Synek Ivan" <ivan.synek@lesprojekt-sb.cz>
Předmět: Malá Lečice příspěvek
Datum: 31. května 2004 14:02

Ahoj Ivane, posílám tri fotky z oslav 700 let Malé Lečice.
ahj Blaza

V sobotu 9.5 2004 vyvrcholily oslavy 700 let obce Malá Lečice, se kterou je svázáno mistrovství světa v rýžování zlata v roce 1999. Proto jsme také byli přizváni abychom dotvořili program oslav, školou a malou soutěží v rýžování zlata. Slavnost byla zahájena odhalením pamětní desky k 700 letům založení obce a potom už se průvod občanů vedený místními zastupiteli a hasiči vydal za zvuků řízné dechovky na místo u řeky Kocáby kde probíhal bohatý kulturní program pro děti i dospělé, včetně hasičských soutěží. I my jsme přispěli malou troškou do programu a vítěz soutěže v rýžování si v dětské soutěži odnesl rýžovací pánev a spolu se dvěma dalšími medailisty se podělil o překrásný dort. V kategorii dospělých si hlavní cenu - 10 piv a 1 dcl rumu odnesla mladá a nadějná zlatokopka Miša, o které jistě ještě uslyšíme.Program končil v časných raních hodinách již za doprovodu New pauzy.

Takže,ještě jednou vše nejlepší do dalších 700 let, Malá Lečice, přejí zlatokopové.
 

 Od: "Vladimir Blaha" <blaha@cgu.cz>
Komu: "Synek Ivan" <ivan.synek@lesprojekt-sb.cz>
Předmět: Ještě k Lečici
Datum: 1. června 2004 7:24

Ahoj Ivane, zapoměl jsem ti poslat výrok oslav v Malé Lečici tak tedy: Dvě dámy se dohadují o tom zda existuje Ufo nebo ne. Pán, který má evidentně zájem o cosi jiného ukončí hovor větou - "Tak, jako je zlato v Kocábě, tak je i Ufo."
Zatím ser měj Bláža
 

Od: "Štedrá Veronika" <stedra@cgu.cz>
Předmět: Fw: Akcia Rumunsko
Datum: 15. dubna 2004 11:43

Ahoj přátelé,
v souvislosti s exkurzí do Rumunska pořádanou při příležitosti MS na Slovensku jsem kontaktovala organizátory pravidelných geologických cest do Rumunska, jejichž program minulých let se víceméně shodoval s nabídkou Riša Kani (vč. návštěvy muzea zlata v Bradu), avšak liší se jednoduchým ubytováním ve stanech či tělocvičnách a tím pádem i cenou. Letos organizátor Bartoloměj Baláž z Košic pořádá mírně alternativní verzi, jejíž program a předběžné propozice vám od něj přeposílám. Pokud byste měli zájem o tento zájezd, ozvěte se v nejbližší době nejlépe přímo jemu, neboť prý po naší valné hromadě je již mírně pozdě. Dejte mi prosím současně avízo, že máte zájem, abych mohla případně koordinovat naše lidi.
Hezké jaro přeje
Veronika
 

Milí priatelia,  

Po našej (snáď) úspešnej akcii HaBR 001, pokuse o akciu CZaPL-a 002 a neúspešnom pokuse o HaBR 003 som sa pokúsil zorganizovať akciu HaBR 004 do JZ časti Rumunska. Keďže naši kolegovia z Petrošian sa mi od februára vôbec neozvali, skúsil som náhradný program do SV časti Rumunska – Moldávie (či Bukoviny). Ozvali sa mi z Univerzity v Suceave a možnosť exkurzie a fárania potvrdili aj riaditelia banských spoločností Minvest DevaMinbucovina Vatra Dornei.

Hľadám preto záujemcov o exkurziu do Rumunska (predbežný program a v prílohe) v termíne 13. – 26. 6. 2004. Cena dopravy by mala byť cca 2.000 – 2.500 Sk (podľa skutočne najazdených kilometrov), ubytovanie vo vlastných  stanoch (prípadne v chatkách v kempingoch), v mestách v internátoch, mládežníckych ubytovniach, na priváte a pod. – nemalo by to byť drahé. Strava individuálne, poistenie tiež.

Počty účastníkov – do veľkého autobusu (40 – 45  osôb), už je rezervovaných cca 10 miest pre turistov. Je možná aj účasť ďalšej skupiny turistov 10 – 15 osôb (program turistov : Muntii Calimani, Muntii Gurghiu a Harghita) . Počet „baníkov“  - doplnok do 45.

Otvorím účet  a dodatočne vám oznámim jeho číslo na zaslanie zálohy cca 1.000 .- Sk.

Pozor : kto skôr príde, ten skôr melie !!!   Neváhajte a hláste sa !!!   

S pozdravom „Noroc bun!“

                                   Berco Baláž

Kontakt : Tel.: + (421) 55 602 2930, mobil : 0903 855 123 E-mail.: Bartolomej.Balaz@tuke.sk

Předběžný program akce Rumunsko zde

 

 

 

• k akci HaBR 004 - Rumunsko

Od: "Štedrá Veronika" <stedra@cgu.cz>
Předmět: Fw: dotaz Rumunsko HaBR 2004
Datum: 19. května 2004 13:04
Přeposílám info o posunu akce Rumunsko. Září by se možná hodilo více lidem, také by se možná dalo uvažovat o zařazení zlatařského programu.
Zdraví  Veronika
 

Vážení priatelia, kamaráti !

 Ozývam sa Vám kvôli akcii HaBR 004 – exkurzii do Rumunska. Žiaľ, záujem o akciu bol veľmi malý – spolu sa nám podarilo dať dohromady cca 12 – 13 ľudí. V takomto prípade by nemalo zmysel ísť veľkým autobusom, a malý 15 miestny mikrobus je drahý (okrem jazdného chceli aj diéty pre vodiča : 45 USD /deň). Cestovné by sa tak vyšplhalo na cca 5.000 Sk, čo by bolo pre nás asi veľmi drahé a rapídne by klesol záujem o účasť.

 Keďže sme už do toho investovali veľa času a energie a vybavené sú už aj vstupy na bane, preto  sme sa rozhodli, že akciu preložíme (mierne skrátenú) na jeseň, na termín :

 10. – 19. septembra (září) 2004.

Program by sa len mierne upravil, preto ho priložím v doterajšej podobe. Ak budete mať záujem vy a /alebo vaši kamaráti, ohláste sa mi do konca júla (červenec) a pošlite mi údaje :   rodné číslo,  adresu,  číslo pasu, štátnu príslušnosť. Tí, ktorí mi už údaje poslali, nemusia druhýkrát, ale potvrdte svoj záujem. 

Dúfam, že vám tento termín bude vyhovovať a akcia sa nám (nadruhýkrát) podarí.

 S pozdravom                                      Berco Baláž

Kontakt : Tel.: + (421) 55 602 2930, mobil : 0903 855 123 E-mail.: Bartolomej.Balaz@tuke.sk

 

Ňák se mi v počítači octla tadle fotka a nejsem si jist, jestli mi ji poslal Doktor ze své poslední expedice do jícnu sopky, nebo jestli jsem ji stáhnul z http://www.educeth.ch/stromboli/photos/photo0309-en.html . Webmaster.

P.S. 2.5.2004: Doktor se přiznal, že to fotil.

 

 

 

 

 Pyrotechnik sděluje:
Pokud chcete vedet jak to bylo ve skutecnosti s chycenim Saddama, podivejte se na
http://www.hlava.net/blog_det.php?blogid=1071735060
a pokud jeste nemate nakoupeny silvestrovsky ohnostroj, zde maly navod:
.  Jaderna puma
Bude potreba:
.  puma
.  15kg uranu 235
.  puska
.  naboje
.  nuz
.  kladivo
.  kovadlina
.  jehla
.  nit
.  letadlo
.  cil
Technologicky postup:
Nejdrive musíie ulovit pumu americkou (pokud neni žádná k dispozici, musite chytit tygra a natrít ho cenou barvou, ale lepsi je puma) . K tomu bude potreba puska a naboje. Az ji ulovite, musite vzit nuz a vykuchat ji. Dale si pripravrime uran 235, kladivo a kovadlinu. Asi tak 15 kg uranu by mělostacit. Date jej na kovadlinu a kladivem z nej vymlatite co nejvice jader
atomu. Potom jadra nacpete do pumy a diru zasijete. Potom uz staci pumu nalozit do letadla a vybrat si vhodny cil. Vysledek je predem zarucen...
ale musite to stihnout presne do 23:59:59       31.prosince !!!

Pyrotechnik

 

• Suky, splav, fotky 

Od: <suky@photosuky.com>
Datum: 2. února 2004 19:29
Ahoj Zlatokopove.
Zasilam Vam odkaz na nove zalozene zlatokopecke stranky. Zde vyrabime a prodavame splavy, syta, atd. Do budoucna chceme zlepsit nabýtku zlatokopeckeho naradi na nasem trhu.
Zadam Vas, zda by jste mohli ve Vasich internetovych strankach o zlatokopectvi pridat nas odkaz "zlatokopecke potreby"...  www.mujweb.cz/www/zlatokop/
Predem moc dekuji
S pozdravem
Miroslav Suk
tel.736 20 56 56
 

Odesílatel e-mailu Miroslav Suk zvaný Suky (foto: Suky, staženo se svolením autora z http://www.photosuky.com/ )

 

Splav v činnosti na přítoku Bojovského potoka za teploty -10 stupňů Celsia. (foto: Synek 2003)

 

"Bodie, město duchů" (foto: Suky, staženo se svolením autora z http://www.photosuky.com/ )

 

"Kmen a mech" (foto: Suky, staženo se svolením autora z http://www.photosuky.com/ )

Další hezký fotky jsou na Sukových stránkách  http://www.photosuky.com/

 

 

Další informace:

Od: <suky@photosuky.com>

Datum: 4. února 2004 20:46

Kdyby mel Vas zlatokopeckej klub zajem, tak bych mohl udelat promitani o mestech duchu a zlaty horecce z usa.
S kamaradama planujeme cestu na Yukon v "old style" ve starejch hadrech, burinka, stary drevjeny krosny a dalsi veci, co pamatujou historii, ale to by melo dopadnout tento rok, tak sem zvedavej.
 

  Pozvánka na jednu akci v Rakousku. Akce se koná 31.7.2004 asi 80 Km západně od Lince. Celkem z Prahy asi 370 km.
Pozvánka zde.

Belgie - otevřené mistrovství, které se koná 7. až 8. srpna 2004 ve Faymonville.

Propozice francouzsky a česky zde.

Tam jsme, tuším, ještě nebyli. Z Plzně je to 690 km. Pokud byste o tom někdo uvažoval, ať už vážně či platonicky, můžete se mi ozvat.

ivan.synek@lesprojekt-sb.cz 

 

• článek: Objev antického zlatého dolu v Belgii -  Discovery of an antique gold mine in Belgium

 

Právní rámec rýžování zlata ve Švýcarsku. Rýžování podléhá právním předpisům jednotlivých kantonů. Obecně je většinou tolerováno, pravidla a výjimky jsou uvedeny na http://www.goldwaschen.ch/egold_faq.htm#gesetz .

Webmaster 21.10.2004.